Blog

Dieta low FODMAP – szkolenie Monash University ukończone!

by

Od ponad 2 lat sukcesywnie rozwijam swoją wiedzę z zakresu dietoterapii w zespole jelita drażliwego (IBS). 

Z tym większą radością donoszę o ukończeniu szkolenia specjalistycznego Monash University z zastosowania diety Low FODMAP w łagodzeniu objawów IBS. To były wymagające tygodnie, ale mocno motywujące do dalszej pracy! 

Czym jest dieta low FODMAP i dlaczego postanowiłem ukończyć właśnie to szkolenie? O tym w niniejszym wpisie.

Słowa klucze: Monash University / Zespół Jelita Drażliwego / IBS / Dieta Low FODMAP / FODMAP

Dlaczego właśnie Monash University?

W 2005 roku, naukowcy z Wydziału Gastroenterologii Universytetu Monash w Melbourne, zidentyfikowali występującą w żywności grupę związków, która odpowiada za nasilenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS). Związki te określono akronimem FODMAP oznaczającym „fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole”.

Następnie zbadano pod kątem obecności tych związków wiele produktów spożywczych – w tym warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, orzechy, nabiał czy żywność przetworzoną. Zebrane obszerne informacje o składzie żywności pozwoliły zespołowi opracować pierwszą specjalistyczną dietę o niskiej zawartości związków z grupy FODMAP, czyli dietę low FODMAP dedykowaną osobom z IBS1.

Naukowcy z Monash University bardzo dobrze wykorzystali ostatnie 15 lat – znacząco poszerzając swoją wiedzę z zakresu stosowania tej diety oraz dzieląc się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem ze specjalistami z całego świata. Obecnie dieta low FODMAP jest często rekomendowana przez gastrologów i stanowi ważny element dietoterapii zespołu jelita drażliwego. 

Związki z grupy FODMAP - dlaczego nasilają objawy?

Tak naprawdę związki z grupy FODMAP, są bardzo pożyteczne (m.in. stanowią doskonały pokarm dla naszych pożytecznych bakterii – tzw. mikrobioty jelitowej). Niestety, ulegają one bardzo powolnemu wchłanianiu w świetle jelita lub w ogóle nie są trawione. To powoduje, że w niezmienionej formie przechodzą do jelita grubego. Tam ulegają fermentacji której towarzyszy wydzielanie gazów odpowiedzialnych za wzdęcia. Związki te mogą również wywoływać zaburzenia rytmu wypróżniania. 

Te procesy w mniejszym lub większym stopniu oczywiście zachodzą w jelitach wszystkich osób. Towarzyszące im dolegliwości są jednak szczególnie odczuwane właśnie przez osoby z zespołem jelita drażliwego2.

Na czym polega dieta low FODMAP?

Dieta low FODMAP polega na czasowym wyeliminowaniu z jadłospisu produktów zawierających duże ilości związków z grupy FODMAP, a następnie po kilku tygodniach ponownym wprowadzaniu kolejno poszczególnych związków do diety i określeniu indywidualnego progu tolerancji dla każdego z nich. Dzięki temu protokołowi, osoby z zespołem jelita drażliwego z pomocą wyszkolonego w tym zakresie specjalisty, mają możliwość oceny, które konkretnie związki z grupy FODMAP wywołują w jej przypadku dolegliwości, a które są dobrze tolerowane i mogą być spożywane w większej ilości bez ryzyka nasilenia objawów IBS2.

Skuteczność diety low – FODMAP na przestrzeni lat była oceniana w wielu ważnych badaniach naukowych. Uważa się, że pomaga znacząco zmniejszyć dolegliwości u 50 – 76% dorosłych osób z zespołem jelita drażliwego3.

Więcej o diecie low FODMAP przeczytasz tutaj!

Nie tylko low FODMAP pomaga.

Oczywiście dieta low FODMAP nie musi być wcale pierwszym wyborem w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego. Często ulgę przynoszą podstawowe interwencje dietetyczne. Warto jednak rozważyć dietę low FODMAP jeśli inne starania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Jeśli potrzebujesz wsparcia skontaktuj się – chętnie Ci pomogę! 

Piśmiennictwo

 1. https://www.monashfodmap.com/about-fodmap-and-ibs/research-monash-university/
 2. Barret, S., How to institute the low-FODMAP diet, Journal of Gastroenterology and Hepatology 2017; 32 (Suppl. 1): 8–10.
 3. O’Keeffe i wsp., Long-term impact of the low-FODMAP diet on gastrointestinal symptoms, dietary intake, patient acceptability, and healthcare utilization in irritable bowel syndrome, Neurogastroenterology & Motility, 2018; 30 , 1 – 13.
 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Dieta low - FODMAPInformator dla Pacjentów wraz z przykładowym jadłospisem

Dieta low - FODMAP stanowi ważny element dieterapii Zespołu Jelita Drażliwego.

Skontaktuj się ze mną, aby otrzymać darmowy informator dla Pacjentów wraz z przykładowym jadłospisem!

  0
  Zainteresował Cię wpis? Zostaw komentarz!x
  ()
  x